KLİMA

Klima kontrolü ve gaz dolumu
Herhangi bir buzdolabı gibi, klimanız da soğutucu gazlar kullanır. Bu gazlar bir tesisat içinde çevrilerek aracın soğutulmasını ve ısının dışarı atılmasını sağlar.

Klima sisteminiz oldukça karmaşıktır ve düzenli bakım gerektirir. Sistemin sorunsuz çalışması için kompresör, yoğuşturucu, evaporatör ve filtreler düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Klimanız sadece konforunuz için değil, güvenliğiniz için de önemlidir. Kış aylarında klimanız hem aracınızı ısıtır, hem de buğulanan veya buzlanan camlarınızı temizler. Dışarıda hava sıcaklığı ne olursa olsun, araç kabininizi istediğiniz sıcaklıkta tutmaya devam eder. Klima sistemi ayrıca toz ve polen gibi maddelerin aracınıza girmesine engel olur.

Öneri
Klima sisteminizi en azından birkaç haftada bir kullanmaya özen gösterin. Böylece sistemde kötü kokular oluşmasına ve aracınıza toz girişine engel olursunuz.

Klima gazınızı düzenli olarak değiştirmeniz bakteri oluşumunu ve kötü kokuların oluşmasını engeller. Verimli çalışma için yılda bir kere klima bakımını yaptırmanızı öneririz.

Aracınızı sıcak havada açık alanda park ettiyseniz, araca binmeden önce birkaç dakika bütün kapıları açarak beklemenizi öneririz. Böylece motor ve klima çalışmadan önce sıcak havanın tahliye edilmesine yardımcı olabilirsiniz.