BAKIM

Aracınızın bakımını yaptırdınız mı?
Motor yağı aracınızın en kritik bileşenlerinden biridi. Çünkü motorun içindeki hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltır. Bunu yaparken yağınız motorun içinden atık maddecikleri uzaklaştırır ve mekanik parçaların soğumasına yardımcı olur.

Atık maddeler her ne kadar düzenli olarak yağ filtresi vasıtasıyla ayrıştırılsa da, aracınızın motor yağı kalitesi zamanla düşer ve bu nedenle aracınızın belirli aralıklarla bakıma girmesi gereklidir. Bakım aralığınız ise, aracınızın marka ve modeli, kat edilen mesafe ve sürüş tarzınız gibi pek çok farklı kritere bağlıdır. Genel olarak müşterilerimize, Psa.Profesyonel Servis Agi noktalarına gelerek yılda en az 1 kere veya her 15.000 km’de (hangisi önce dolarsa) araçlarının bakımını yapmalarını öneririz.

Motor yağınızın seviyesini düzenli olarak kontrol edin ve gerekiyorsa ekleme yapın. Aracınızda elektronik bir gösterge bulunsa dahi, yağ seviyesini manuel olarak da kontrol etmenizi öneririz. Yağ kontrolünün nasıl yapılması gerektiğini (motor sıcak veya soğukken) teyit etmek için üretici kitapçığınıza bakın.

Motor yağınızı kontrol etmek için motor kaputunuzu kaldırın. Üzerinde yağ kabı simgesi olan kapağı ve çubuğu çıkarın. Bir peçete veya havlu yardımıyla çubuğun üzerindeki yağı silin. Çubuğu tekrar hazneye sokup çıkartın. Çubuğun üzerindeki yağ seviyesi maksimum ve minimum çizgilerinin arasında ise motorunuzda yeterli seviyede yağ var demektir.

Motor yağınızı değiştirirken mutlaka yağ filtrenizi de değiştirin. Değiştirilmeyen bir yağ filtresi, yeni motor yağının daha hızlı kirlenmesine,  motor veriminin düşmesine ve uzun vadede motorunuzun zarar görmesine neden olur.

Uzun yolculuklardan önce yolda kalmamak için mutlaka yağ seviyenizi kontrol edin.

PSA Servisi noktalarında, motor yağınızla ilgili doğru bilgilendirme ve hizmet alırsınız. Düzenli bakım yaptırmak motorunuzun sorunsuz çalışması ve yola keyifle devam etmenizin en iyi ve kolay yoludur.