EGZOZ

Genel egzoz sorunları
Egzoz aracınızın önemli parçalarından biridir. Kullanım ömrü boyunca yüksek ısı ve basınca maruz kalır. Yüksek sıcaklık ve asidik egzoz gazları, egzoz sistemizin iç duvarlarına zarar verir. Aracınızın altında bulunan toz ve su egzozun paslanmasına neden olabilir. Uzun süredir kullanılan araçlarda egzoz sisteminin araca monte edildiği destek parçalarda da gevşemeler görülebilir. Araç kullanımınız sırasında oluşan titreşimler zaman içinde oluşan bu gevşemelerin ana nedenidir.

Bu nedenle, egzoz sisteminiz belirli aralıklarla uzman teknisyenler tarafından kontrol edilmelidir. Aracınızın egzoz sisteminde oluşan hasarlar, emisyon miktarının artmasına ve muayenede sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Öneri
Egzozunuzun belirli bir ömrü vardır ve zaman içinde doğal olarak aşınır.

Aracınızı basınçlı suyla yıkarsanız, suyun doğrudan egzoz sistemine yönelmemesine dikkat edin.

Egzoz gazlarının araç kabinine girdiğini kokudan hissederseniz, egzoz sisteminizdeki parçalardan biri gevşemiş ve kaçağa neden olmuş olabilir. Egzoz gazları sağlığınıza zararlı olduğundan, böyle bir durumda aracınız acil olarak uzman bir teknisyen tarafından kontrol edilmelidir.

Egzoz sisteminiz kötü durumdaysa, özellikle katalizör ve dizel parça filtrenizin bakıma ihtiyacı varsa yakıt tüketimi ve egzoz salınımınız önemli ölçüde artış gösterebilir.