TRİGER KAYIŞI

Triger kayışınızın değişimi
Triger kayışınız, motorunuzdaki piston ve sübapların hareketini kontrol eder. Kopar veya hasar görürse motorunuzda ciddi arızalar oluşur.

Her araç farklıdır. Her üreticinin triger kayışı değişimi için öngördüğü bir süre ve km aralığı vardır. Triger kayışınızın durumunu görsel olarak takip etmek mümkün olmadığı için tavsiye edilen üretici kriterlerini takip etmek çok önemlidir.

Çoğu üretici, triger kayışının 100.000 ile 160.000 km arasında değiştirilmesini önerir. Bazı araçlarda triger kayışıyla birlikte (başta su pompası olmak üzere) başka parçaların da değişimi gerekebilir.

Öneri
Triger kayışı değişimi riske atılabilecek bir işlem değildir. Ne kadar iyi durumda olursa olsun bir anda işlevini yitirebilir. Bu nedenle, üretici standartları doğrultusunda değişimi çok önemlidir.

Çok soğuk veya sıcak iklimler veya sıcaklık değerlerinde oluşan hızlı değişimler, triger kayışının öngörülenden daha çabuk yıpranmasına neden olabilir.

Bazı motorlarda piston ve sübapların hareketi bir kayış değil, zincir tarafından kontrol edilir. Bu zincirin aracın ömrü boyunca değişimine gerek olmayacağı öngörülmüştür.